ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PBA176
CA3106E24-28PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PBA176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PBA176.pdf
Availability of CA3106E24-28PBA176
QUANTITY
CA3106E24-28PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PBA176
Related LinksCA3106E24, CA3106E24-28PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PBA176 Details Description
Related parts for CA3106E24-28PBA176
SWITCH BASIC SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD SMD 42V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 277/480VAC datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf