ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PZ
CA3106E24-28PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PZ.pdf
Availability of CA3106E24-28PZ
QUANTITY
CA3106E24-28PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PZ
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PZ
Related LinksCA3106E, CA3106E24-28PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PZ Details Description
Related parts for CA3106E24-28PZ
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 31C S 36" WHT FLOAT datasheet.pdf