ITT Cannon, LLC CA3106E24-28SYB15
CA3106E24-28SYB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28SYB15
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-28SYB15.pdf
Availability of CA3106E24-28SYB15
QUANTITY
CA3106E24-28SYB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28SYB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28SYB15
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28SYB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-28SYB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28SYB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-28SYB15
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN-LEAD datasheet.pdf