ITT Cannon, LLC CA3106E24-5SBF80A232
CA3106E24-5SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-5SBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-5SBF80A232.pdf
Availability of CA3106E24-5SBF80A232
QUANTITY
CA3106E24-5SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-5SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-5SBF80A232
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-5SBF80A232
Related LinksCA3106E24-, CA3106E24-5SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-5SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E24-5SBF80A232
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BLU 6MM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf