ITT Cannon, LLC CA3106E24-7S15
CA3106E24-7S15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-7S15
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-7S15.pdf
Availability of CA3106E24-7S15
QUANTITY
CA3106E24-7S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-7S15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-7S15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-7S15
Related LinksCA3106E, CA3106E24-7S15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-7S15 Details Description
Related parts for CA3106E24-7S15
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 115V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM SGL GOLD datasheet.pdf
RES 919 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 10W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
100UF 400V 18X35,5 datasheet.pdf