ITT Cannon, LLC CA3106E24-9PB
CA3106E24-9PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-9PB
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-9PB.pdf
Availability of CA3106E24-9PB
QUANTITY
CA3106E24-9PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-9PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-9PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert24-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-9PB
Related LinksCA3106, CA3106E24-9PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-9PB Details Description
Related parts for CA3106E24-9PB
CONN RECEPT HOUSING 7POS 2.5MM datasheet.pdf
PANEL SIDE 49X20X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 1.6A 705 MOHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf