ITT Cannon, LLC CA3106E24-9PBA232
CA3106E24-9PBA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-9PBA232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-9PBA232.pdf
Availability of CA3106E24-9PBA232
QUANTITY
CA3106E24-9PBA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-9PBA232
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-9PBA232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert24-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-9PBA232
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-9PBA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-9PBA232 Details Description
Related parts for CA3106E24-9PBA232
IC REG LDO ADJ 7.5A TO220-5 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH GEN PURP 16SO datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONV AC/DC 6W 24V OUT MULTI T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf