ITT Cannon, LLC CA3106E24A28P-B-02
CA3106E24A28P-B-02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24A28P-B-02
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24A28P-B-02.pdf
Availability of CA3106E24A28P-B-02
QUANTITY
CA3106E24A28P-B-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24A28P-B-02
Internal Part NumberEIS-CA3106E24A28P-B-02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24A28P-B-02
Related LinksCA3106E24, CA3106E24A28P-B-02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24A28P-B-02 Details Description
Related parts for CA3106E24A28P-B-02
IC MCU 8BIT 1KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 512 RAM 44TQFP datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.5A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf