ITT Cannon, LLC CA3106E24A28PWB15
CA3106E24A28PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24A28PWB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24A28PWB15.pdf
Availability of CA3106E24A28PWB15
QUANTITY
CA3106E24A28PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24A28PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24A28PWB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24A28PWB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24A28PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24A28PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E24A28PWB15
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
FAN 48VDC 119X38MM TACH datasheet.pdf
CONN datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T6 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE .100" datasheet.pdf