ITT Cannon, LLC CA3106E28-12PBA176
CA3106E28-12PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-12PBA176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-12PBA176.pdf
Availability of CA3106E28-12PBA176
QUANTITY
CA3106E28-12PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-12PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-12PBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-12PBA176
Related LinksCA3106E28, CA3106E28-12PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-12PBA176 Details Description
Related parts for CA3106E28-12PBA176
CONN PC PIN CIRC .016DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE . datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 168K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf