ITT Cannon, LLC CA3106E28-13PBF80A176
CA3106E28-13PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-13PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-13PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E28-13PBF80A176
QUANTITY
CA3106E28-13PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-13PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-13PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-13PBF80A176
Related LinksCA3106E28-, CA3106E28-13PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-13PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E28-13PBF80A176
RELAY SSR SPST 10A@530VAC PHASE datasheet.pdf
PHOTODIODE UV SIC .08MM SQ TO-46 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 85V 103A ISOPLUS datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 37POS datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf