ITT Cannon, LLC CA3106E28-15PBF80F0
CA3106E28-15PBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-15PBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 35POS
Datasheet Download
CA3106E28-15PBF80F0.pdf
Availability of CA3106E28-15PBF80F0
QUANTITY
CA3106E28-15PBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-15PBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-15PBF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-15PBF80F0
Related LinksCA3106E28, CA3106E28-15PBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-15PBF80F0 Details Description
Related parts for CA3106E28-15PBF80F0
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 20 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf