ITT Cannon, LLC CA3106E28-16PBF80A176
CA3106E28-16PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-16PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-16PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E28-16PBF80A176
QUANTITY
CA3106E28-16PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-16PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-16PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-16PBF80A176
Related LinksCA3106E28-, CA3106E28-16PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-16PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E28-16PBF80A176
CHOKE COMMON MODE 2200.0UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
3/4" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE DM8148 2GB DDR3 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCA 9SMPR055F100F S datasheet.pdf
ASSY, CAP, 12POS, AS16, VO, KEYC datasheet.pdf