ITT Cannon, LLC CA3106E28-20SBF80
CA3106E28-20SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-20SBF80
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-20SBF80.pdf
Availability of CA3106E28-20SBF80
QUANTITY
CA3106E28-20SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-20SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-20SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-20SBF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-20SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-20SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E28-20SBF80
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
ADAPTER BLUETOOTH USB DONGL IP68 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.03K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf