ITT Cannon, LLC CA3106E28-20SF80
CA3106E28-20SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-20SF80
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-20SF80.pdf
Availability of CA3106E28-20SF80
QUANTITY
CA3106E28-20SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-20SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-20SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-20SF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-20SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-20SF80 Details Description
Related parts for CA3106E28-20SF80
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.2A STRAP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC VCXO 3.3V 27MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPDT datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf