ITT Cannon, LLC CA3106E28-21P15
CA3106E28-21P15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21P15
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21P15.pdf
Availability of CA3106E28-21P15
QUANTITY
CA3106E28-21P15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21P15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21P15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21P15
Related LinksCA3106E, CA3106E28-21P15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21P15 Details Description
Related parts for CA3106E28-21P15
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 1.6 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf