ITT Cannon, LLC CA3106E28-21PWF80
CA3106E28-21PWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21PWF80
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21PWF80.pdf
Availability of CA3106E28-21PWF80
QUANTITY
CA3106E28-21PWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21PWF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21PWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21PWF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-21PWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21PWF80 Details Description
Related parts for CA3106E28-21PWF80
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXPOSITION RECEPTACLE - 60 AMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
IC SDRAM 16MX16 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf