ITT Cannon, LLC CA3106E28-21PXB01
CA3106E28-21PXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21PXB01
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21PXB01.pdf
Availability of CA3106E28-21PXB01
QUANTITY
CA3106E28-21PXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21PXB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21PXB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21PXB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-21PXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21PXB01 Details Description
Related parts for CA3106E28-21PXB01
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 36POS .050 R/A datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-1 PSI datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 800MA SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf