ITT Cannon, LLC CA3106E28-21SXB15
CA3106E28-21SXB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21SXB15
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-21SXB15.pdf
Availability of CA3106E28-21SXB15
QUANTITY
CA3106E28-21SXB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21SXB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21SXB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21SXB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-21SXB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21SXB15 Details Description
Related parts for CA3106E28-21SXB15
JUMPER-H2788TR/C2065N/X 8" datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 430MA 1.34 OHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CTRLR TCH SCREEN I2C 12DSBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf