ITT Cannon, LLC CA3106E32-19PB
CA3106E32-19PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32-19PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32-19PB.pdf
Availability of CA3106E32-19PB
QUANTITY
CA3106E32-19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32-19PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E32-19PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert32-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32-19PB
Related LinksCA3106E, CA3106E32-19PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32-19PB Details Description
Related parts for CA3106E32-19PB
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET 10PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO15 datasheet.pdf
LED BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 5000' datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf