ITT Cannon, LLC CA3106E32-5PB
CA3106E32-5PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32-5PB
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32-5PB.pdf
Availability of CA3106E32-5PB
QUANTITY
CA3106E32-5PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32-5PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E32-5PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert32-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32-5PB
Related LinksCA3106, CA3106E32-5PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32-5PB Details Description
Related parts for CA3106E32-5PB
BATTERY PACK 10.8V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
BOARD EVAL ETH CAMERA MOD STR9 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR ULC 2.2V 5-TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .1" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 5MM datasheet.pdf