ITT Cannon, LLC CA3106E32-5SB13
CA3106E32-5SB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32-5SB13
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E32-5SB13.pdf
Availability of CA3106E32-5SB13
QUANTITY
CA3106E32-5SB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32-5SB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E32-5SB13
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert32-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32-5SB13
Related LinksCA3106E, CA3106E32-5SB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32-5SB13 Details Description
Related parts for CA3106E32-5SB13
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
ENCODER OPT 2ROW 16/32POS 6"CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 10POS .100 RA datasheet.pdf