ITT Cannon, LLC CA3106E32A10PB13
CA3106E32A10PB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A10PB13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32A10PB13.pdf
Availability of CA3106E32A10PB13
QUANTITY
CA3106E32A10PB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A10PB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A10PB13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A10PB13
Related LinksCA3106E3, CA3106E32A10PB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A10PB13 Details Description
Related parts for CA3106E32A10PB13
MOD INVERTER CCFL 2.2W 3.3V PROG datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CTRLR TOUCH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf