ITT Cannon, LLC CA3106E32A55PBF80
CA3106E32A55PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A55PBF80
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32A55PBF80.pdf
Availability of CA3106E32A55PBF80
QUANTITY
CA3106E32A55PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A55PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A55PBF80
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A55PBF80
Related LinksCA3106E3, CA3106E32A55PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A55PBF80 Details Description
Related parts for CA3106E32A55PBF80
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM PROG 12 TCHS ETN USB BLK datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FTBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.9A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23DIP datasheet.pdf