ITT Cannon, LLC CA3106E36-11PB
CA3106E36-11PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E36-11PB
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E36-11PB.pdf
Availability of CA3106E36-11PB
QUANTITY
CA3106E36-11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E36-11PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E36-11PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E36-11PB
Related LinksCA3106E, CA3106E36-11PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E36-11PB Details Description
Related parts for CA3106E36-11PB
CONN RECPT W/O DETENT 15POS .093 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AB datasheet.pdf