ITT Cannon, LLC CA3106E36-15SB
CA3106E36-15SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E36-15SB
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E36-15SB.pdf
Availability of CA3106E36-15SB
QUANTITY
CA3106E36-15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E36-15SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E36-15SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E36-15SB
Related LinksCA3106E, CA3106E36-15SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E36-15SB Details Description
Related parts for CA3106E36-15SB
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf