ITT Cannon, LLC CA3106ER18-10P
CA3106ER18-10P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER18-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106ER18-10P.pdf
Availability of CA3106ER18-10P
QUANTITY
CA3106ER18-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER18-10P
Internal Part NumberEIS-CA3106ER18-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER18-10P
Related LinksCA3106E, CA3106ER18-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER18-10P Details Description
Related parts for CA3106ER18-10P
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD POS 6X9" 2-SIDE datasheet.pdf
INSERT FEMALE 5POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 10W datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf