ITT Cannon, LLC CA3106ER18-12S
CA3106ER18-12S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER18-12S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106ER18-12S.pdf
Availability of CA3106ER18-12S
QUANTITY
CA3106ER18-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER18-12S
Internal Part NumberEIS-CA3106ER18-12S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER18-12S
Related LinksCA3106E, CA3106ER18-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER18-12S Details Description
Related parts for CA3106ER18-12S
INDUCT ARRAY 2 COIL 250UH SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR34B/AE34M/APR34B datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 12CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf