ITT Cannon, LLC CA3106ER20-15S
CA3106ER20-15S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER20-15S
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106ER20-15S.pdf
Availability of CA3106ER20-15S
QUANTITY
CA3106ER20-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER20-15S
Internal Part NumberEIS-CA3106ER20-15S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER20-15S
Related LinksCA3106E, CA3106ER20-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER20-15S Details Description
Related parts for CA3106ER20-15S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 786KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 69A 0.89 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf