ITT Cannon, LLC CA3106ER20-7SBA176
CA3106ER20-7SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER20-7SBA176
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106ER20-7SBA176.pdf
Availability of CA3106ER20-7SBA176
QUANTITY
CA3106ER20-7SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER20-7SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106ER20-7SBA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER20-7SBA176
Related LinksCA3106ER2, CA3106ER20-7SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER20-7SBA176 Details Description
Related parts for CA3106ER20-7SBA176
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
ADAPTER FOR PLASTIC OSCILL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf