ITT Cannon, LLC CA3106ER24-28PA176
CA3106ER24-28PA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER24-28PA176
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106ER24-28PA176.pdf
Availability of CA3106ER24-28PA176
QUANTITY
CA3106ER24-28PA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER24-28PA176
Internal Part NumberEIS-CA3106ER24-28PA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER24-28PA176
Related LinksCA3106ER2, CA3106ER24-28PA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER24-28PA176 Details Description
Related parts for CA3106ER24-28PA176
CABLE TIE HEAVY YELLOW 14.5" datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
HARDWARE 908QL 16-PIN DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 250/1.0% 1/8 datasheet.pdf
LP 7.62/90/10 OG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 73 MOHM SMD datasheet.pdf