ITT Cannon, LLC CA3106ER28-20S
CA3106ER28-20S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER28-20S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106ER28-20S.pdf
Availability of CA3106ER28-20S
QUANTITY
CA3106ER28-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER28-20S
Internal Part NumberEIS-CA3106ER28-20S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER28-20S
Related LinksCA3106E, CA3106ER28-20S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER28-20S Details Description
Related parts for CA3106ER28-20S
CONN ADAPT N PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECODER/DEMUX 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 20" datasheet.pdf
MOTOR TIMER 24HR SPST-NO FLUSH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf