ITT Cannon, LLC CA3106F14S-5SA206
CA3106F14S-5SA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F14S-5SA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F14S-5SA206.pdf
Availability of CA3106F14S-5SA206
QUANTITY
CA3106F14S-5SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F14S-5SA206
Internal Part NumberEIS-CA3106F14S-5SA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F14S-5SA206
Related LinksCA3106F1, CA3106F14S-5SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F14S-5SA206 Details Description
Related parts for CA3106F14S-5SA206
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 550A 690V BRITISH datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf