ITT Cannon, LLC CA3106F16-11PB15
CA3106F16-11PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F16-11PB15
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F16-11PB15.pdf
Availability of CA3106F16-11PB15
QUANTITY
CA3106F16-11PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F16-11PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106F16-11PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F16-11PB15
Related LinksCA3106F1, CA3106F16-11PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F16-11PB15 Details Description
Related parts for CA3106F16-11PB15
TRANS 4NPN 40V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 4B 14SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 390W TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF LH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf