ITT Cannon, LLC CA3106F16S-5SBF80A176
CA3106F16S-5SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F16S-5SBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F16S-5SBF80A176.pdf
Availability of CA3106F16S-5SBF80A176
QUANTITY
CA3106F16S-5SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F16S-5SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F16S-5SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F16S-5SBF80A176
Related LinksCA3106F16S, CA3106F16S-5SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F16S-5SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F16S-5SBF80A176
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 161UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MA/0-10VDC LED datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE TRPL 24QFN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 17CK datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 24V 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf