ITT Cannon, LLC CA3106F18-8SB
CA3106F18-8SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-8SB
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F18-8SB.pdf
Availability of CA3106F18-8SB
QUANTITY
CA3106F18-8SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-8SB
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-8SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-8SB
Related LinksCA3106, CA3106F18-8SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-8SB Details Description
Related parts for CA3106F18-8SB
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V/7V TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED DRAGON 470NM BLUE CLR SMD datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18 OHM 0404 datasheet.pdf