ITT Cannon, LLC CA3106F18-8SF80
CA3106F18-8SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-8SF80
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F18-8SF80.pdf
Availability of CA3106F18-8SF80
QUANTITY
CA3106F18-8SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-8SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-8SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-8SF80
Related LinksCA3106F, CA3106F18-8SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-8SF80 Details Description
Related parts for CA3106F18-8SF80
DIODE SCHOTTKY 50V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 361K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 640MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf