ITT Cannon, LLC CA3106F20-24SB15
CA3106F20-24SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-24SB15
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-24SB15.pdf
Availability of CA3106F20-24SB15
QUANTITY
CA3106F20-24SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-24SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-24SB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-24SB15
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-24SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-24SB15 Details Description
Related parts for CA3106F20-24SB15
VARISTOR 61V 100A 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
DESOLDER SUPERWICK 500' NO.4 BLU datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 30 POS SMD datasheet.pdf