ITT Cannon, LLC CA3106F20-29PBF80
CA3106F20-29PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-29PBF80
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F20-29PBF80.pdf
Availability of CA3106F20-29PBF80
QUANTITY
CA3106F20-29PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-29PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-29PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-29PBF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-29PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-29PBF80 Details Description
Related parts for CA3106F20-29PBF80
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC TXRX CAN HS LP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CRYSTAL 60.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20 datasheet.pdf