ITT Cannon, LLC CA3106F20-29PBF80
CA3106F20-29PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-29PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F20-29PBF80.pdf
Availability of CA3106F20-29PBF80
QUANTITY
CA3106F20-29PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-29PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-29PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-29PBF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-29PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-29PBF80 Details Description
Related parts for CA3106F20-29PBF80
POST BINDING BANANA INSULATED BL datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM datasheet.pdf
BOARD OM7858 BGA3012 datasheet.pdf
BCZ 3.81/16/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 94.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
AB 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
MPPS⑩ Miniature Package Power Solutions DUAL 20V PNP LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf