ITT Cannon, LLC CA3106F20-4SB15
CA3106F20-4SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-4SB15
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-4SB15.pdf
Availability of CA3106F20-4SB15
QUANTITY
CA3106F20-4SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-4SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-4SB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-4SB15
Related LinksCA3106F, CA3106F20-4SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-4SB15 Details Description
Related parts for CA3106F20-4SB15
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM W/B STR HDR 894001520 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf