ITT Cannon, LLC CA3106F20-7SF80A206
CA3106F20-7SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-7SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-7SF80A206.pdf
Availability of CA3106F20-7SF80A206
QUANTITY
CA3106F20-7SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-7SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-7SF80A206
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-7SF80A206
Related LinksCA3106F20, CA3106F20-7SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-7SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106F20-7SF80A206
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 6A P600 datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 datasheet.pdf
NANOMINIATURE CIRCULAR CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf