ITT Cannon, LLC CA3106F20-8P
CA3106F20-8P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-8P
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F20-8P.pdf
Availability of CA3106F20-8P
QUANTITY
CA3106F20-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-8P
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-8P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-8P
Related LinksCA3106, CA3106F20-8P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-8P Details Description
Related parts for CA3106F20-8P
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8VDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CLIP PURLIN PUSH FIT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf