ITT Cannon, LLC CA3106F20A48P-B-F80-F0
CA3106F20A48P-B-F80-F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20A48P-B-F80-F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CA3106F20A48P-B-F80-F0.pdf
Availability of CA3106F20A48P-B-F80-F0
QUANTITY
CA3106F20A48P-B-F80-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20A48P-B-F80-F0
Internal Part NumberEIS-CA3106F20A48P-B-F80-F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20A48P-B-F80-F0
Related LinksCA3106F20A4, CA3106F20A48P-B-F80-F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20A48P-B-F80-F0 Details Description
Related parts for CA3106F20A48P-B-F80-F0
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 5W 11050 datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 10" datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTOR KADET RS-232 AUX MALE datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MX123/E37 73CKT GRAY B SHRD ASY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf