ITT Cannon, LLC CA3106F22-19SBF80
CA3106F22-19SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F22-19SBF80
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F22-19SBF80.pdf
Availability of CA3106F22-19SBF80
QUANTITY
CA3106F22-19SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F22-19SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F22-19SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F22-19SBF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F22-19SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F22-19SBF80 Details Description
Related parts for CA3106F22-19SBF80
LABEL TT POLYMIDE 1.0 X .25" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3.7MM SOLDER datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1700V 106A SP1 datasheet.pdf