ITT Cannon, LLC CA3106F24-28SB01
CA3106F24-28SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F24-28SB01
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F24-28SB01.pdf
Availability of CA3106F24-28SB01
QUANTITY
CA3106F24-28SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F24-28SB01
Internal Part NumberEIS-CA3106F24-28SB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F24-28SB01
Related LinksCA3106F2, CA3106F24-28SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F24-28SB01 Details Description
Related parts for CA3106F24-28SB01
CONN RECEPT VERT 50POS IDT .050 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SW M0-5 2CH 27A DGTL PWRSSO12 datasheet.pdf
RES 11.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 86MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf