ITT Cannon, LLC CA3106F28-15PF80A176
CA3106F28-15PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-15PF80A176
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28-15PF80A176.pdf
Availability of CA3106F28-15PF80A176
QUANTITY
CA3106F28-15PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-15PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-15PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-15PF80A176
Related LinksCA3106F28-, CA3106F28-15PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-15PF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F28-15PF80A176
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QKE BACKPLANE PRELOAD AS-SY datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR .100" GOLD datasheet.pdf