ITT Cannon, LLC CA3106F28-22SBF80
CA3106F28-22SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-22SBF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F28-22SBF80.pdf
Availability of CA3106F28-22SBF80
QUANTITY
CA3106F28-22SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-22SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-22SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-22SBF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F28-22SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-22SBF80 Details Description
Related parts for CA3106F28-22SBF80
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HYDRAULIC CRIMP HEAD ASSEMBLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 110VAC datasheet.pdf
CABLE STR MALE/MALE 3POS 6M datasheet.pdf
1086-3 W/COIL CORD NO-PLUG datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf