ITT Cannon, LLC CA3106F28-9SF80
CA3106F28-9SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-9SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F28-9SF80.pdf
Availability of CA3106F28-9SF80
QUANTITY
CA3106F28-9SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-9SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-9SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-9SF80
Related LinksCA3106F, CA3106F28-9SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-9SF80 Details Description
Related parts for CA3106F28-9SF80
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 23AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 585NM 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3181MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf