ITT Cannon, LLC CA3106R12S-3SZ
CA3106R12S-3SZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R12S-3SZ
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3106R12S-3SZ.pdf
Availability of CA3106R12S-3SZ
QUANTITY
CA3106R12S-3SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R12S-3SZ
Internal Part NumberEIS-CA3106R12S-3SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R12S-3SZ
Related LinksCA3106R, CA3106R12S-3SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R12S-3SZ Details Description
Related parts for CA3106R12S-3SZ
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 12POS R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.25A 320 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 250MSPS LP 48VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf